„Dokážeš-li projevovat sílu v oslabujících situacích, slaboši ti nebudou tleskat, ale snažit se tě o tu sílu připravit.“ Být tarpanem
Že samoživitelkám není co ZÁVIDĚT?
Mívají potíže s prací, tudíž i vyjít s penězi. Dlouho trvá, než potkají spolehlivého partnera. Na děti jsou samy. Přesněji, na všechno jsou samy.
A přece jsou samoživitelky terčem srážení, ponižování, oslabování. Slabochy provokují v práci, v rodině, ve všech vztazích.
„Proč,“ ptají se ženy, které zůstaly na děti samy, „čím komu vadíme, když nám NENÍ CO závidět?“
Opravdu NENÍ???
Prosím, samoživitelky, zamyslete se.
A pokud stále nevíte, já vám povím, co na vás slabochům vadí:
Cokoli. Už to, že přežíváte. Už to, že to nevzdáváte. Už to, že je nepotřebujete. Už to, že přes veškeré těžkosti držíte rovnou páteř. A nejen to.
Proto vám JE CO závidět.
Toto je 5 konkrétních rysů, které vám slaboši závidí:
1. ODOLNOST A NEZLOMNOST
Máma, zničehonic opuštěná a hozená do vody, by měla utonout. Ale ona netone. Jestliže se pořád drží nad vodou, pokud se stále nehroutí a není zoufalá, mohou z ní být zoufalí naopak slaboši, ti, kteří jí věštili brzký konec a sami se hroutí z mělčích pohnutek.
2. NEZÁVISLOST A SOBĚSTAČNOST
Mnohé z těchto žen si těžký úděl nevybraly. Nikdo se jich neptal, zda to tak chtějí. A ony přece fungují! Bez opěrných i záchytných bodů, stabilního zázemí. Neuměly to, naučily se to, ne proto, že by chtěly, ale proto, že musely, neměly volbu. Dnes bývají už tak soběstačné, že k sobě nehledají jen tak někoho, hlavně ne toho, kdo by se jim doma pletl, byl jim koulí na noze, na obtíž. Těžkostí mají už tak dost, nepotřebují další. A postarají-li se dokonce s úsměvem samy o děti, musí to být – pochopte – trnem v oku zejména těch slabochů, kteří se nedokážou postarat ani o sebe.
3. VNITŘNÍ SÍLA
Každý ji v sobě má, ale zjistí to zpravidla až na dně. Tím, že se po tvrdé ráně přece zvedne a přece bojuje. I když zprvu neví, zda to ustojí a jak. U samoživitelek slaboch čeká porážku. Jako sup čeká na mršinu a může se uvztekat, když ta se neobjeví, když osamělá máma dokáže být silná – dokonce bez jakýchkoli vnějších opor…
Oslabit ji, je-li silná. To je cíl.
A pro slabochy je to i nutnost.
Přece se nebudou dívat, jak žena, která by měla trpět, nakonec s grácií zvládne to, co oni sami nezvládnou!
A z toho plyne:
4. POTENCIÁL PRO TERČ
Každý slaboch potřebuje terč. Vyventilovat svou hořkost a zášť pomluvami nebo ponižováním. Musí mít koho shazovat, aby se zbavil méněcennosti, aby se sám cítil silnější. Osamělá máma je snadný terč. Jen si vyberte, za co ji dnes budete soudit:
Že pracuje málo, nebo moc?
Že se věnuje vztahům místo dítěte, nebo dítěti místo vztahů?
Že vychovává příliš mírně, nebo příliš přísně?
Je jedno, co udělá. Pro slabocha to vždy bude vhodný terč.
5. POTENCIÁL USPĚT
Toto budí slabocha ze sna. Milé ženy, on vás chce vidět padnout. Nestojí o váš úspěch, při pohledu na něj by se cítil podprůměrný. Pokud vám život naložil, „nesmíte“ uspět, usmívat se, být silné a vítězit. „Ta skončí špatně“, „Ta se z toho nevyhrabe“ – proroctví slabocha se musí naplnit. Když ne, zničíte ho. Copak může žena, odsouzená náročnými podmínkami k živoření, přece šťastně žít?
Nejen může. Musí.
Už kvůli slabochům.
Mámy samoživitelky, děkujte za jejich závist. Máte něco, co oni nemají, co jim vadí, že nemají, a co jim překáží, že máte.
Chraňte si to. Vaše síla provokuje jejich slabost. Nedejte si ji vzít. Nenechte se o ni připravit. Síla, to jste vy.
Tři poučení
1. Slaboch nedovolí, aby ho silný člověk převyšoval. Naopak by si přál silného člověka převyšovat sám. A slaboch zná i způsob, jak toho docílit. Ponižováním. Oslabováním. Zbavováním silného člověka jeho hlavní přednosti – schopnosti věřit v sebe, zvládat těžkosti, ustát břemena, překonávat překážky; prostě zbavit ho jeho síly.
2. Mnohým slabochům se to také podaří – lidé, kteří objektivně zvládají svůj těžký život, se nakonec cítí slabí, ba marní. Nuly. Ne proto, že by nulami byli. Ale proto, že se dali slabochy přesvědčit, že nulami jsou.
3. Nedopusťte, aby slaboši vyhráli. Jsou to chudáci. Nemarněte s nimi čas, nechte chudáky jiným chudákem. Kéž je vaším cílem, tak jako mým, aby silní lidé svou sílu neztráceli, a pokud ji ztratí, zase ji nabrali. Oni vědí, jak. Ale většinou už nevěří v sebe – že by to znovu dokázali.
Potřebujete sílu?
Pokud jste v takové oslabující situaci nebo vztahu, pomůže vám kniha BÝT TARPANEM.
Potřebujete-li pomoci s překonáním něčího toxického působení, klikněte na záložku Konzultace nebo Setkání – a uvidíme se například v Brně 18. května. Vstupenky na velké Setkání jsou do vyprodání zde.