„Nepleť si závislost s láskou. Manipulátor sám o sobě neví, co je láska. Jen ví, co ti říkat, ať mu věříš, že tě miluje.“ Být tarpanem
Během tří dnů jsem publikoval dvě důležitá videa o manipulaci ve vztazích, ať už partnerských, pracovních nebo rodinných. V neděli veřejné edukační video Hra manipulátorů na vinu a výčitky a v úterý soukromé instruktážní video Poznat a čelit manipulaci. Mnozí z těch, kdo viděli obě, strnuli ve stylu: Jak jsem TOTO mohl nevidět? Jak jsem TOMUTO člověku mohl důvěřovat, že se změní? Jak jsem v TOMHLE mohl tak dlouho žít?
Souhrnná otázka byla nevyhnutelná: Jak mě mohl manipulátor přesvědčit, že mě miluje?
Přestaňte se lynčovat. Tady je pět odpovědí.
1. PROTOŽE TO ČASTO TVRDÍ
Manipulátor s oblibou říká slova jako „miluji tě“, „dělám to pro tebe“, „tohle je láska“ – ale jeho činy mluví jinou řečí. A náš mozek má tendenci věřit tomu, co chceme slyšet. A to tím spíše, čím více si to přejeme.
2. PROTOŽE NÁS OBČAS OPRAVDU ZAHŘEJE
Manipulátor používá tzv. intermitentní odměny – cukr a bič, chvíli je chladný, chvíli extrémně láskyplný. Tím vzniká emoční závislost, podobná jako při hazardu. Nevíte, kdy „padne výhra“, ale víte, že po ní toužíte. Přijde-li cukr, víte, že jste na správné adrese. Přijde-li pak bič, vyčítáte si, že jste to pokazili, a máte potřebu se opravit. Podstata manipulace je ve hře na lásku: Jestliže manipulátor občas dá cukr, pro mozek z toho vyplývá, že je zdrojem cukru, že je schopen cukr dávat. Ale ne vždy a každému. Jinak řečeno: Aby nám cukr dal, musíme být ti správní. Shrnuto: On správný je, to víme. Ale kdy jsme správní my, to nám musí říct on.
3. PROTOŽE NÁS ZNEJISTÍ A ZLOMÍ
Manipulátor zpochybňuje náš úsudek („To se ti jen zdá“, „Ty si všechno moc bereš“), čímž narušuje naši důvěru ve vlastní vnímání a přesouvá naše rozhodnutí na něj. A když nám občas řekne „miluji tě“, věříme spíše jemu než sobě. Lakonicky řečeno: Rozhodujeme se dle jeho slov, ne dle vlastního úsudku a intuice, protože nás naučil jim nedůvěřovat. (O tom hodně v Poznat a čelit manipulaci).
4. PROTOŽE VĚŘÍME, ŽE SE ZMĚNÍ
U manipulátora vidíme potenciál, ne realitu. Vidíme, že je schopen změny – cukr přece střídá bičem a naopak. Považujeme to za důkaz sebereflexe, schopnosti vyvíjet se, promíjet, napravovat se. Navíc rádi si bolestnou přítomnost pofoukáváme vzpomínkami na hezké začátky, kdy byl okouzlující – a chováme naději, že se k tomu vrátí. Tak ospravedlňujeme jeho toxické chování.
5. PROTOŽE NÁS NAUČIL, ŽE LÁSKA BOLÍ
Jestliže věříme, že to, co nám dává, je láska, a současně nás toto jednání občas bolí, dokážeme sami sebe přesvědčit, že láska bolí, což je logický nesmysl. Láska nebolí, bolí jen chování nemilujícího člověka. Ale toto není možné objasnit tomu, kdo má i z dětství či předchozích dospělých vztahů zkušenost, že „láska je podmíněná, bolestivá nebo nepředvídatelná“. Manipulátor do toho zapadá – tváří se jako důvěrně známý model „lásky“.
Tři poučení
1. Manipulátor vás nemiluje, a už vůbec ne tak, jak si zasloužíte být milováni. Možná je na vás jen zvyklý, možná vás chce vlastnit, možná vás potřebuje jako terč a fackovacího panáka, aby se sám cítil silný – ale to není láska.
2. To, co bolí, není láska. To, co vás ničí, nepochází od toho, kdo vás miluje.
3. Každý, i milující člověk občas práskne bičem, občas ublíží, například v zoufalství nebo v přetlaku špatných emocí. Ale nedopustí, abyste se potom cítili sami, ztracení a špatní. Přijde s omluvou, která není vyjádřena jen slovy, ale změněným chováním. Neopakuje to, co vás bolelo, nezneužívá opakovaně vaše slabé stránky proti vám. Snaží se být vaší ochranou před bolestí, ne tím, kdo bolest systematicky způsobuje.
Potřebujete sílu?
Pokud rádi posloucháte, klikněte si na bezplatné (základní) video Hra manipulátorů na vinu a výčitky nebo další ze série prémiových (detailních) videí Poznat a čelit manipulaci.
Pokud raději čtete, klikněte na jednu ze tří knih: HARA HAČI BU, ANAM CARA a BÝT TARPANEM. Věnují se manipulaci buď uvnitř vztahu, po skončení vztahu (manipulace přes děti nebo okolí) nebo při opakování ve více typech vztahů (rodina, práce, domov).
Potřebujete-li poradit s překonáním něčího toxického působení, klikněte na záložku Konzultace.